تبلیغات
وبلاگ تخصصى سریال LOST - تحلیل سریال از دید وبلاگ های مختلف(1)
وبلاگ تخصصى سریال LOST
همه چیز از لاست(بررسی معماها،گالرى عكس هاى سریال،اسپویلر و ...)
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1388 توسط ehsan khorami | نظرات ()
یه مطلب جالب رو توی یكى از وبلاگ ها دیدم كه به نظرم جالب بود كه اینجا اون مطالبو مطرح كنم و از این به بعد با نزدیكتر شدن به پایان سریال سعى می كنم تحلیل سایت ها و وبلاگ هاى مختلف رو توى وبلاگ ذزارم
این تحلیل رو می تونید در ادامه مطلب مطالعه كنید.

منبع


بقول رفقای حبس كشیده: "همه چیز با یه سیگار شروع شد!" داستان من و سریال لاست هم، همش تقصیر حسام بود كه روز اول گفت اصطلاحات این سریال، خیلی اكتیو هستن. سریال لاست پربیننده­ترین سریال قرن اخیر است كه 18 نویسنده بر روی داستان پیچیده و جذاب آن كار كرده­اند. و تنها نه من به خال لبش مبتلا شدم، كافیست یك جستجو بین وبلاگها كنید تا بفهمید كه به هركه بنگری به همین درد مبتلاست!

من معمولا سعی می­كنم از فیلمها لذت ببرم و بدون پیش­داوری سراغ آنها می­روم ولی اولین قسمت این سریال برای من عجیب بود. شمشیر برهنه این سریال، نامها و اسامی آن بود كه ذهنیت من را خدشه­دار كرد. در این سریال، خدای لیبرالیسم و تجربه­گرایی یعنی «جان لاك» در قالب نقشی با همین نام به عرصه آمده است و جالب­تر اینكه در فصل چهارم متوجه می­شویم جان لاك نام خود را به «جِرمی بنتام» تغییر داده است یعنی نام فیلسوفی كه منفعت اقتصادی را اصل می­داند. تفاوت او با جان لاك در این است كه جان لاك مالكیت خصوصی را بعلت اعتقاد به لیبرالیسم ولی بنتام بخاطر اصالت منفعت مطرح می­كند. جالبتر اینكه در این دوره او دیگر به رهبری رسیده است. نام دزموند(دیوید)هیوم فیلسوف پوچ­گرای اسكاتلندی كه اتفاقا در این فیلم با همین نام و ملیت است توجه مرا بیشتر به خود جلب كرد.«دنیل راسو» نیز زنی مردم­گریز و تنها در جنگل است كه نامش یادآور فیلسوف جامعه­گریز «ژان­ژاك روسو» است. «میخائیل باكونین» فیلسوف آنارشیست شوروی هم در این فیلم نقشی دارد. نكته اینجاست كه عقاید همه این فیلسوفان اومانیست غربی در این سریال، در ظرف زمان و مكان خود كاملا بحق توجیه می­شوند.

اسامی غیرمشهور هم جهتدار هستند. مثلا نام «شپرد» رهبر نجات­یافتگان، بمعنی «چوپان» است و از اسامی حضرت مسیح بوده كه مسیحیان گاهی شپرد را بجای كلمه مسیح و یا خدا بكار می­برند. صاحبان جزیره­ی مرموز، اغلب اسامی یهودی دارند و كسانی كه بعلت سقوط هواپیما، اتفاقی روی این جزیره فرود آمده­اند اغلب مسیحی هستند بجز یك نفر مسلمان و دو نفر چشم بادامی. فرد مسلمان یك شكنجه­گر عراقی بنام سعید جراح است(جراح یعنی خونریز) و متولد شهر تكریت(محل تولد صدام) است! اسامی حواریون در بین مسیحیان،ریچال(راحیل مادر یوسف و بنیامین)، سیمون (شمعون)، آرن(هارون)، بن(بنیامین) و ژاكوب (یعقوب، پدر بنی­اسراییل) به عنوان رییس اصلی و پشت پرده صاحبان جزیره عجیبتر از همه بود.

وقتی دیدم others با نامهای یهودی كه اتفاقا گروهی برگزیده هستند، خطاب به مسافران سرگردان سقوط كرده در این جزیره گفتند: "این جزیره­ی ماست نه جزیره شما، شما اینجا هستید چون ما اجازه دادیم." دیگر نتوانستم خودم را به خوش­بینی بزنم! این ساكنان در قسمتهای اول بسیار وحشی و خونریز دیده می­شدند ولی به مرور بیننده به این نتیجه می­رسد كه اتفاقا آنها بسیار انسانهای متمدن، باهوش و نهایتا انسانهای مظلومی هستند كه برای نجات خودشان و بشریت در حال تلاش هستند. بعد از قتل عام عمومی ساكنان جزیره در سالهای گذشته، بار دیگر اخیرا مورد هجوم قرار می­گیرند كه مجبور به مهاجرت و جابجایی می­شوند. صحنه­های كوچ این ساكنان اصلی در جزیره خودشان بسیار رقت­انگیز است و اجبارا به تنها نقطه امن جزیره یعنی معبد(temple) كوچ می­كنند. غول ناشناخته­ای هم وجود دارد که بدون علت انسانها را می­رباید و می­کشد ولی بعد معلوم می­شود که فقط یک سیستم امنیتی سالم برای حفظ معبد است. درمورد مکان جزیره هم آنها مطمئن نیستند که جزیره مطلوب آنها همانجا باشد بلکه فقط پیش­بینی کرده­اند که در آینده این نقطه میتواند باشد و اینگونه به آن نقطه رسیده­اند و جالبتر اینکه همه باید به آن جزیره برگردند چون قرار است جنگ بزرگی بین خیر و شر در آن جزیره رخ دهد و ... نکاتی از این قبیل مثل اصالت مادر، تولد و خون كه از اركان عقاید یهود است در این فیلم با ظرافت زیادی مورد توجه قرار گرفته است كه با بررسیتك تك صحنه­ها و دیالوگها می­توان یك كتاب نوشت.


مدیریت اجباری جك شپرد بر جامعه نجات­یافتگان و رقابت او با جان لاك هم پر از نكات تاریخی است كه در این مختصر نمی­گنجد. جدال بنیامین و جان لاك برای هدایت جامعه یهودیان هم بی­حساب نیست. تكیه كلام بنیامین این است كه من همیشه و در همه حال برنامه­ای دارم. اوایل مخاطب می­بیند كه بنیامین، رهبر ساكنان اصلی جزیره، خیلی دروغ می­گوید ولی بعد به این نتیجه می­رسد كه این دروغ­ها فقط برای حفظ جان ساكنان جزیره و یا كل جهان بوده است. «برگزیده بودنِ» آنها توسط یعقوب هم خیلی تاكید می­شود.

كسانی كه هنوز هم یهودی بودن این سریال را باور ندارند كافی است lost را در گوگل­كتاپ جستجو كنند تا بیابند كه طی چند دهه اخیر چقدر كتاب منتشر شده كه نام لاست در تیتر آنها وجود دارد. البته اغلب این كتابها در مورد سریال لاست نیست بلكه در مورد اقوام ناپدید شده یهود و یا بهشت گم­شده آنهاست!

بنیامین: برگزیده بودن با مظلومیت و مصیبت همراه است.
درباره وبلاگ